Vinnerne av Spellemann

DDE fikk hederspris – takket komponist Frode Viken.

Foto: Robin Boee

Spellemannprisen ble delt ut for 47. gang, og NOPA var samarbeidspartner. Sammen med Spellemann trekte vi frem tekstforfatterne i en videoserie med de nominerte.

I samme uke gjennomførte vi kampanjen #hørnorsk, uka der norsk musikk skal løftes ekstra godt frem i lyset.

– NOPA gjør en enormt viktig jobb for norsk musikk og for komponister og forfattere av tekster til musikk, hver dag, hele året. Det var en fryd å samarbeide med dem i fjor, med ekstra fokus på norsk musikk gjennom #hørnorsk. Vi gleder oss til å fortsette samarbeidet, sier styreleder i Spellemann, Marte Thorsby.

D.D.E. ble velfortjent kronet med Spellemanns hederspris, og hyllest til deres komponist, tekstforfatter og gitarist gjennom tidene, Frode Viken, som gikk bort for et år siden.

Vinnerne av Spellemann 2018

Årets Tekstforfatter

Eduardo Andersen – La oss ta en idealist
Ina Wroldsen – Hex
Lars Saabye Christensen – Et stille sted
Odd Nordstoga – Kløyvd

Årets Låtskriver

Ina Wroldsen – Hex
Dagny – Dagny Låtskriver 2018
Unge Ferrari – Midt Imellom Magisk Og Manisk
Thea Hjelmeland – Kulla

Tonos Komponistpris

Oslo Philharmonic Orchestra – Ørjan Matre: Konsert for orkester
Anja Garbarek – The Road Is Just A Surface
Geir Holmsen – Et stille sted
Arve Henriksen/Eivind Aarset/Jan Bang/Jez riley French – The Height Of The Reeds

Barnemusikk

Naboen min – Rockesock
Tonje Unstad – Musling med melk
Karoline Krüger og Fru Nitters Rytmeorkester – Labyrinter!
Mandarinsaft – På vei te en venn

Popgruppe

Band of Gold – Where’s The Magic
Seeb – Nice To Meet You
Lemaitre – Lemaitre 2018
Razika – Sånn kjennes verden ut

Jazz

Gurls – Run boy, run
Moskus – Mirakler
Atomic – Pet Variations
Hanna Paulsberg Concept + Magnus Broo – Daughters Of The Sun

Samtid

Oslo Philharmonic Orchestra – Ørjan Matre: Konsert for orkester
Cikada strykekvartett / Knut Olaf Sunde – Vertigo Room
Kjell Tore Innervik – UTOPIAS — Radical Interpretations of Iconic Musical Works for Percussion
Telemark kammerorkester, dirigent Lars-Erik ter Jung – Chasing Strings

Blues

Jørgen Sandvik – Permanent Vacation
J.T.Lauritsen & The Buckshot Hunters – Blue Eyed Soul Volume 1
Geir Bertheussen Blues Express – Southside
Ulf Myrvold – Old Memories

Elektronika

Sex Judas feat. Ricky – Go Down Judas
Smerz – Have Fun
Bjørn Torske – Byen
Fakethias – Attune

Metal

Obliteration – Cenotaph Obscure
Aura Noir – Aura Noire
Sylvaine – Atoms Aligned, Coming Undone
Beaten To Death – Agronomicon

Viser

Ingeborg Oktober – Skjømmingsboka
Ellen Sofie Hovland – Og solen renner over
Erik Lukashaugen – Vi eier skogene
Masåva – Masåva

Åpen Klasse

Geir Sundstøl – Brødløs
Amgala Temple – Invisible Airships
Harpreet Bansal – Samaya
Anja Garbarek – The Road Is Just A Surface

Årets Musikkvideo

Hkeem / Regissører: Thor Brenne – Ghettoparasitt
Aurora / regissører: Kinga Burza – Queendom
Sondre Justad / Regissør: Trond Kvig Andreassen – Ikke som de andre
Sigrid / Regissører: AB/CD/CD – Sucker Punch

Klassisk

Tora Augestad & Oslo Philharmonic Orchestra – Portraying Passion
Frida Fredrikke Waaler Wærvågen & Ingrid Andsnes – Metamorfose
Christian Ihle Hadland – Christian Ihle Hadland plays Domencio Scarlatti
Stavanger Symfoniorkester – Symphonic Dances

Årets Produsent

Aksel Carlson – Mars, Emilie Nicholas, Arif & Unge Ferarri
Kåre Christoffer Vestrheim – Anja Garbarek, Emilie Nicholas, Håkon Kornstad, Batagraf m.m
Fay Wildhagen – Borders
Kai Gundelach – Baltus

Årets Gjennombrudd og Gramostipend

Boy Pablo
Lise Davidsen
Kamelen
Rotlaus
Ruben

Rock

The Good The Bad And The Zugly – Misanthropical House
Oslo Ess – Frie radikaler
Årabrot – Who Do You Love
Turbonegro – Rock’n’roll Machine

Årets Album

Emilie Nicolas – Tranquille Emilie
Rotlaus – På vei
Sondre Justad – Ingenting i Paradis
Unge Ferarri – Midt Imellom magisk og manisk

Folkemusikk/Tradisjonsmusikk

Marja Mortensson – Mojhtestasse – Cultural Heirlooms
Johanne Flottorp – Johanne Flottorp
Aslak Brimi Kvartett – Vev
Sudan Dudan – Heimen der ute

Country

Malin Pettersen – References Pt. 1
The Northern Belle – Blinding Blue Neon
Hege Øversveen – goodbye yellow roses
Country Heroes – Honky Tonk Tears

Popartist

Emilie Nicolas – Tranquille Emile
Sigrid – Raw EP
Amanda Delara – Running Deep + Soldiers
Sondre Justad – Ingenting i paradis

Årets Hederspris

DDE

Urban

EMIR – Mer av deg
MARS – MARS
Unge Beirut – Hevnen er søt, men jeg tilgir deg
Lil Halima – Lil Halima 2018

Årets Spellemann

Alan Walker

Indie/Alternativ

Thea Hjelmeland – Kulla
Okay Kaya – Both
Fay Wildhagen – Borders
Boy Pablo – Soy Pablo

Årets låt

ArtistTittelKomponistTekstforfatter
SigridStrangersSJØLIE Martin, RAABE Sigrid SolbakkSJØLIE Martin, RAABE Sigrid Solbakk
Sondre JustadIkke som de andreJUSTAD Sondre, EKLUND Per, WIKSTROEM ASK Carl GunnarJUSTAD Sondre,  ELIASSEN Magnus
K-391 Feat. Alan Walker, Julie Bergan, SeguriIgniteSAUVIK Øyvind, OLSEN Fredrik Borch, NILSEN Kenneth Osberg, KARLSEN Kristoffer Cezinando, AXL Goran, EMTESTAM Jakob Gusten, THELL Victor, SMITH Maria Jane, FRØEN Anders, GREVE Gunnar, WALKER Alan OlavSAUVIK Øyvind, OLSEN Fredrik Borch, NILSEN Kenneth Osberg, KARLSEN Kristoffer Cezinando, AXL Goran, EMTESTAM Jakob Gusten, THELL Victor, SMITH Maria Jane, FRØEN Anders, GREVE Gunnar, WALKER Alan Olav
Ina WroldsenStrongestBIRGISSON Arnthor, WROLDSEN Ina Christine, BONSAKSEN Bård MathiasBIRGISSON Arnthor, WROLDSEN Ina Christine, BONSAKSEN Bård Mathias
Seeb, DagnyDrink AboutHOPE Alex, AARONS Sarah Paige, HULL Thomas Edward Percy, BERG Espen, ERIKSRUD Simen M, HAUKAAS Joakim HarestadHOPE Alex, AARONS Sarah Paige, HULL Thomas Edward Percy, BERG Espen, ERIKSRUD Simen M, HAUKAAS Joakim Harestad
Kygo, MiguelRemind Me To ForgetPLESTED Philip John, GØRVELL-DAHLL Kyrre, ORIET Alexander, PHELAN David Anthony, PIMENTEL Miguel JontelPLESTED Philip John, GØRVELL-DAHLL Kyrre, ORIET Alexander, PHELAN David Anthony, PIMENTEL Miguel Jontel
Alan Walker, AU/RA, Tomine HarketDarksideBORGEN Jesper, LA VERDI Tommy, PETTERSEN Atle, ARNBEKK Marcus, OLSEN Fredrik Borch, ERIKSEN James Daniel Njie, LARSEN William Wiik, ROSNESS Lars, STENZEL Jamie Lou, FRAMPTON Andrew Marcus, FRØEN Anders, GREVE Gunnar, WALKER AlanBORGEN Jesper, LA VERDI Tommy, PETTERSEN Atle, ARNBEKK Marcus, OLSEN Fredrik Borch, ERIKSEN James Daniel Njie, LARSEN William Wiik, ROSNESS Lars, STENZEL Jamie Lou, FRAMPTON Andrew Marcus, FRØEN Anders, GREVE Gunnar, WALKER Alan
Astrid SEmotionSMEPLASS Astrid, JERLSTRÖM Jakob Bo, PAYAMI AliSMEPLASS Astrid, JERLSTRÖM Jakob Bo, PAYAMI Ali
Mads HansenSommerkroppenKRISTIANSEN Petter, NILSEN Anders, HANSEN Mads,  JENSEN Andre, THORBJØRNSEN Stian
RubenWallsRuben MarkussenRuben Markussen

Del dette innlegget

Tilbake til toppen