Disse er nominert til Spellemann

Flere av NOPAs medlemmer er blant de nominerte.

NOPA er samarbeidspartner når Spellemann går av stabelen 30. mars på Chateau Neuf i Oslo. Sammen skal vi trekke frem tekstforfatterne, og presentere hver enkelt nominert og deres arbeid.

– Spellemann er en institusjon med betydelig historikk i norsk musikkliv. Prisutdelingen feirer norsk musikk på tvers av sjangre og generasjoner. NOPAs samarbeid med Spellemann løfter frem musikk og sangpoesi som er skapt av norske komponister og tekstforfattere det siste året. Vi gleder oss til feiringen, sier styreleder Ingrid Kindem.

Vi gratulerer alle de nominerte!

De nominerte er

Årets Låt

ArtistTittelKomponistTekstforfatter
SigridStrangersSJØLIE Martin, RAABE Sigrid SolbakkSJØLIE Martin, RAABE Sigrid Solbakk
Sondre JustadIkke som de andreJUSTAD Sondre, EKLUND Per, WIKSTROEM ASK Carl GunnarJUSTAD Sondre,  ELIASSEN Magnus
K-391 Feat. Alan Walker, Julie Bergan, SeguriIgniteSAUVIK Øyvind, OLSEN Fredrik Borch, NILSEN Kenneth Osberg, KARLSEN Kristoffer Cezinando, AXL Goran, EMTESTAM Jakob Gusten, THELL Victor, SMITH Maria Jane, FRØEN Anders, GREVE Gunnar, WALKER Alan OlavSAUVIK Øyvind, OLSEN Fredrik Borch, NILSEN Kenneth Osberg, KARLSEN Kristoffer Cezinando, AXL Goran, EMTESTAM Jakob Gusten, THELL Victor, SMITH Maria Jane, FRØEN Anders, GREVE Gunnar, WALKER Alan Olav
Ina WroldsenStrongestBIRGISSON Arnthor, WROLDSEN Ina Christine, BONSAKSEN Bård MathiasBIRGISSON Arnthor, WROLDSEN Ina Christine, BONSAKSEN Bård Mathias
Seeb, DagnyDrink AboutHOPE Alex, AARONS Sarah Paige, HULL Thomas Edward Percy, BERG Espen, ERIKSRUD Simen M, HAUKAAS Joakim HarestadHOPE Alex, AARONS Sarah Paige, HULL Thomas Edward Percy, BERG Espen, ERIKSRUD Simen M, HAUKAAS Joakim Harestad
Kygo, MiguelRemind Me To ForgetPLESTED Philip John, GØRVELL-DAHLL Kyrre, ORIET Alexander, PHELAN David Anthony, PIMENTEL Miguel JontelPLESTED Philip John, GØRVELL-DAHLL Kyrre, ORIET Alexander, PHELAN David Anthony, PIMENTEL Miguel Jontel
Alan Walker, AU/RA, Tomine HarketDarksideBORGEN Jesper, LA VERDI Tommy, PETTERSEN Atle, ARNBEKK Marcus, OLSEN Fredrik Borch, ERIKSEN James Daniel Njie, LARSEN William Wiik, ROSNESS Lars, STENZEL Jamie Lou, FRAMPTON Andrew Marcus, FRØEN Anders, GREVE Gunnar, WALKER AlanBORGEN Jesper, LA VERDI Tommy, PETTERSEN Atle, ARNBEKK Marcus, OLSEN Fredrik Borch, ERIKSEN James Daniel Njie, LARSEN William Wiik, ROSNESS Lars, STENZEL Jamie Lou, FRAMPTON Andrew Marcus, FRØEN Anders, GREVE Gunnar, WALKER Alan
Astrid SEmotionSMEPLASS Astrid, JERLSTRÖM Jakob Bo, PAYAMI AliSMEPLASS Astrid, JERLSTRÖM Jakob Bo, PAYAMI Ali
Mads HansenSommerkroppenKRISTIANSEN Petter, NILSEN Anders, HANSEN Mads,  JENSEN Andre, THORBJØRNSEN Stian
RubenWallsRuben MarkussenRuben Markussen

Tonos Komponistpris

  • Anja Garbarek
  • Arve Henriksen/Eivind Aarset/Jan Bang/Jez riley French
  • Geir Holmsen
  • Ørjan Matre

Årets Låtskriver

  • Dagny Norvoll Sandvik
  • Ina Wroldsen
  • Stig Joar Haugen (Unge Ferrari)
  • Thea Hjelmeland

Årets Tekstforfatter

  • Eduardo Andersen
  • Ina Wroldsen
  • Lars Saabye Christensen
  • Odd Nordstoga

Årets Produsent

  • Aksel Carlson
  • Fay Wildhagen
  • Kai Gundelach
  • Kåre Christoffer Vestrheim

Årets Album

  • Emilie Nicolas: «Tranquille Emile»
  • Rotlaus: «På vei»
  • Sondre Justad: «Ingenting i paradis»
  • Unge Ferrari: «Midt mellom magisk og magisk»

Årets Gjennombrudd & Gramostipend

  • Boy Pablo
  • Kamelen
  • Lise Davidsen
  • Rotlaus
  • Ruben

Årets Musikkvideo

  • Aurora: «Queendom» (regi: Kinga Burza)
  • Hkeem: «Ghettoparasitt» (regi: Thor Brenne)
  • Sigrid: «Sucker Punch» (regi: AB/CD/CD)
  • Sondre Justad: «Ikke som de andre» (regi: Trond Kvig Andreassen)

Barnemusikk

  • Karoline Krüger og Fru Nitters Rytmeorkester: «Labyrinter!»
  • Mandarinsaft: «På vei te en venn»
  • Naboen Min: «Rockesock»
  • Tonje Unstad: «Musling med melk»

Blues

  • Geir Bertheussen Blues Express: «Southside»
  • J.T. Lauritsen & The Buckshot Hunters: «Blue Eyed Soul Volume 1»
  • Jørgen Sandvik: «Permanent Vacation»
  • Ulf Myrvold: «Old Memories»

Country

  • Country Heroes: «Honky Tonk Tears»
  • Hege Øversveen: «Goodbye Yellow Roses»
  • Malin Pettersen: «References Pt. 1»
  • The Northern Belle: «Blinding Blue Neon»

Elektronika

  • Bjørn Torske: «Byen»
  • Fakethias: «Attune»
  • Sex Judas feat. Ricky: «Go Down Judas»
  • Smerz: «Have Fun»

Folkemusikk/Tradisjonsmusikk

  • Aslak Brimi Kvartett: «Vev»
  • Johanne Flottorp: «Johanne Flottorp»
  • Marja Mortensson: «Mojhtestasse – Cultural Heirlooms»
  • Sudan Dudan: «Heimen der ute»

Indie/Alternativ

  • Boy Pablo: «Soy Pablo»
  • Fay Wildhagen: «Borders»
  • Okay Kaya: «Both»
  • Thea Hjelmeland: «Kulla»

Jazz

  • Atomic: «Pet Variations»
  • Gurls: «Run boy, run»
  • Hanna Paulsberg Concept + Magnus Broo: «Daughters Of The Sun»
  • Moskus: «Mirakler»

Klassisk

  • Christian Ihle Hadland: «Christian Ihle Hadland plays Domencio Scarlatti»
  • Frida Fredrikke Waaler Wærvågen & Ingrid Andsnes: «Metamorfose»
  • Stavanger Symfoniorkester: «Symphonic Dances»
  • Tora Augestad & Oslo Philharmonic Orchestra: «Portraying Passion»

Metal

  • Aura Noir: «Aura Noire»
  • Beaten To Death: «Agronomicon»
  • Obliteration: «Cenotaph Obscure»
  • Sylvaine: Atoms Aligned, «Coming Undone»

Popgruppe

  • Band of Gold: «Where’s The Magic»
  • Lemaitre: «Lemaitre 2018»
  • Razika: «Sånn kjennes verden ut»
  • Seeb: «Nice To Meet You»

Popartist

  • Amanda Delara: «Running Deep» + «Soldiers»
  • Emilie Nicolas: «Tranquille Emile»
  • Sigrid: «Raw EP»
  • Sondre Justad: «Ingenting i paradis»

Rock

  • Oslo Ess: «Frie radikaler»
  • The Good The Bad And The Zugly: «Misanthropical House»
  • Turbonegro: «Rock’n’roll Machine»
  • Årabrot: «Who Do You Love»

Samtid

  • Cikada strykekvartett/Knut Olaf Sunde: «Vertigo Room»
  • Kjell Tore Innervik: «UTOPIAS – Radical Interpretations of Iconic Music»
  • Oslo Philharmonic Orchestra: «Ørjan Matre: Konserter for orkester»
  • Telemark kammerorkester, dirigent Lars-Erik ter Jung: «Chasing Strings»

Urban

  • MARS: «MARS»
  • EMIR: «Mer av deg»
  • Lil Halima: «Lil Halima 2018»
  • Unge Beirut: «Hevnen er søt, men jeg tilgir deg»

Viser

  • Ellen Sofie Hovland: «Og solen renner over»
  • Erik Lukashaugen: «Vi eier skogene»
  • Ingeborg Oktober: «Skjømmingsboka»
  • Masåva: «Masåva»

Åpen klasse

  • Amgala Temple: «Invisible Airships»
  • Anja Garbarek: «The Road Is Just A Surface»
  • Geir Sundstøl: «Brødløs»
  • Harpreet Bansal: «Samaya»

Del dette innlegget

Tilbake til toppen